REGULAMIN PRACY SZKOŁY PODSTAWOWEJ W SKRZYNICACH W ROKU SZKOLNYM 2021/2022.
Podstawa prawna:
-
Rozporządzenie MEN w sprawie organizacji roku szkolnego 2021/2022.
-
Wytyczne MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek obowiązujące od 1 września 2021 r.
-
Rozporządzenie MEN w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach.
-
Rozporządzeniu MEN w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (art. 30b upo).
-
Rozporządzenie MEN w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (art. 30c upo).
-
Rozporządzenie MEN zmieniające rozporządzenie w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania
I. ORGANIZACJA ZAJĘĆ W SZKOLE.
-
Zajęcia w szkole odbywają się w trybie stacjonarnym.
-
Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji.
-
Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
-
Uczniowie wchodzą do szkoły wejściem głównym z zachowaniem dystansu od siebie wynoszącego ok.1,5 m .Ruchem uczniów kieruje nauczyciel dyżurny.
-
Uczniowie powyżej lat 6 obowiązkowo dezynfekują ręce środkiem dezynfekcyjnym umieszczonym przy wejściu, młodsze dzieci myją ręce ciepłą wodą z mydłem.
6. W przestrzeniach wspólnych (szatnie, korytarze) oraz podczas przerw śródlekcyjnych uczniowie obowiązkowo noszą maseczki.
7. Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej
szkoły( korytarz, szatnia) zachowując zasady:
a) 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
b) dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
c) dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,
d) opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m. in. obowiązkowo stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
8. Zajęcia dla uczniów odbywają się w wyznaczonych dla danej klasy sali lekcyjnej.
9.Uczniowie nie zmieniają sali ani miejsca. Wyjątek stanowią zajęcia w sali
gimnastycznej i komputerowej.
10. Sale są wietrzone po każdej lekcji i dezynfekowane przynajmniej raz dziennie.
11.W czasie zajęć uczniowie nie używają maseczek, chyba, że taką wolę wyrażą ich
rodzice.
12. Szkoła( dyrektor, wychowawcy) szybko i bezpiecznie w razie potrzeby komunikuje
się z opiekunami ucznia. Rekomendowany jest kontakt z wykorzystaniem technik
komunikacji na odległość ( telefonicznie, przez dziennik elektroniczny, stronę
internetową, facebook)
13.Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu( izolatorium) lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny transport)
14. Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
15. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp
16. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas
zajęć należy czyścić i dezynfekować.
17. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
18. W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach.
19. W przypadku stwierdzenia SARS COV-2 w szkole lub zakażeń wirusem w okolicy, dyrektor szkoły po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego i Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej podejmuje decyzję o zawieszeniu zajęć stacjonarnych i przejściu do pracy w trybie mieszanym bądź zdalnym.
II. PROCEDURY POSTĘPOWANIA DOTYCZĄCE DZIAŁAŃ PROFILAKTYCZNYCH MINIMALIZUJĄCYCH RYZYKO ZAKAŻENIA KORONAWIRUSEM SARS-COV-2 WYWOŁUJĄCEGO CHOROBĘ COVID-19 .
1. Cel procedury
Celem niniejszej procedury jest unormowanie wszystkich spraw związanych z działaniami profilaktycznymi minimalizującymi ryzyko zakażenia koronawirusem SARS Cov-2 wywołującego chorobę COVID-19 w szczególności:
1) Dodatkowe zwiększenie bezpieczeństwa pracowników (obsługi) oraz osób pozostających pod opieką placówki.
2) Ograniczenie liczby kontaktów placówki w danym przedziale czasowym, w ramach zabezpieczenia przed możliwym zakażeniem.
3) Kompleksowe działanie przeciwepidemiczne dostosowane do etapu zaawansowania stanu epidemii.
2. Zakres procedury
Procedura niniejsza dotyczy wszystkich pracowników jednostki, rodziców i uczniów, pozostających pod opieką jednostki i odnosi się do sposobów i zasad związanych z działaniami profilaktycznymi minimalizującymi ryzyko zakażenia koronawirusem SARS Cov-2 wywołującego chorobę COVID-19
3. Odpowiedzialność
1) Organ prowadzący odpowiedzialny jest za zapewnienie środków ochrony, w tym środków ochrony indywidualnej oraz środków do dezynfekcji powierzchni.
2) Dyrektor odpowiedzialny za wdrożenie procedury, zapoznanie pracowników z procedurą i nadzór nad procedurą.
3) Pracownicy Szkoły Podstawowej w Skrzynicach odpowiedzialni są za stosowanie niniejszej procedury.
4. Wytyczne dla rodziców
1) Rodzice posyłają do placówki wyłącznie dzieci zdrowe, bez objawów wskazujących na chorobę dróg oddechowych i bez gorączki.
2) Rodzice/opiekunowie przyprowadzający i odbierający dzieci do oddziału przedszkolnego i klasy I mają obowiązek zasłaniania ust i nosa za pomocą maseczek oraz dezynfekcji rąk. Mogą oni znajdować się wyłącznie w przestrzeni wspólnej szkoły( dolny korytarz, szatnia) na czas pomocy dziecku w przebraniu się w szatni i doprowadzenia do sali lekcyjnej.
3) Rodzice/opiekunowie przyprowadzający/odbierający dzieci mają obowiązek zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników oraz innych dzieci i ich rodziców wynoszący min. 2 m
4) Osoby nie stosujące się do nakazu noszenia maseczki i dezynfekcji rąk nie będą wpuszczane do szkoły.
5) Rodzice/opiekunowie zobowiązują się do natychmiastowego odebrania dziecka w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych. Personel placówki będzie komunikował się z rodzicami/opiekunami dziecka/ucznia telefonicznie (konieczne aktualne numery telefonów do Rodziców).
6) Szkoła Podstawowa w Skrzynicach umożliwia rodzicom uczniów konsultacje indywidualne z nauczycielami po zgodnie z ustalonym harmonogramem i zgłoszonymi potrzebami.
7) Na konsultacje z nauczycielem może przybyć rodzic wyłącznie po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa ( maseczka, obowiązkowa dezynfekcja rąk)
8) Rodzice/opiekunowie uczniów zobowiązują się do natychmiastowego poinformowania placówki o fakcie przebywania na kwarantannie bądź pozytywnym wyniku testu na koronawirusa SARS-Cov-2 wywołującego chorobę COVID-19 stwierdzonego u dziecka, rodzica/opiekuna dziecka.
5. Wytyczne dla uczniów.
1) Uczniowie wchodzą do szkoły głównym wejściem zachowując dystans między sobą. Uczniowie klas III- VIII obowiązkowo przed wejściem do budynku szkoły dezynfekują ręce.
2) Dzieci młodsze po przebraniu się w szatni myją ręce mydłem i ciepłą wodą.5
3) Uczniowie klas starszych po przebraniu się w szatni udają się pod swoje sale lekcyjne. Po schodach i korytarzach poruszają się zgodnie z wyznaczonymi kierunkami zachowując dystans jedni od drugich.
4) Zabronione jest przynoszenie niepotrzebnych rzeczy oraz zabieranie z placówki przedmiotów. Uczniowie posiadają własne przybory i podręczniki.
5) Podczas przerw śródlekcyjnych uczniowie klas VII i VIII w przestrzeniach wspólnych szkoły starają się zachowywać dystans między sobą i przez pierwszy miesiąc nauki noszą maseczki ochronne.
7) Zajęcia odbywają się w salach lekcyjnych, gdzie każdy uczeń ma wyznaczone swoje miejsce( stolik, krzesło, pólka na przybory i pomoce).
8) Podczas lekcji uczniowie nie noszą maseczek, chyba, że taką wolę wyrażą ich rodzice.
9) Uczeń przejawiający objawy chorobowe zostanie umieszczony w izolatorium.
6. Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni
1) Przy wejściu do budynku znajdują się środki dezynfekujące do rąk oraz zamieszczono informację o konieczności dezynfekowania rąk i noszenia maseczek przez osoby dorosłe wchodzące na teren placówki.
2) Rodzice/opiekunowie zobowiązani są do dezynfekcji dłoni przy wejściu i założenia maseczek (zaopatrzenie własne).
3) Prowadzony jest monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekowania powierzchni dotykowych - poręczy, klamek, włączników światła, klawiatury, myszki, uchwytów, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich, w tym blatów w pomieszczeniach pracy i w pomieszczeniach do spożywania posiłków. Toalety dezynfekowane są dwa razy dziennie. (Załącznik nr 5)
4) Przeprowadzając dezynfekcję, ściśle przestrzega się zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu lub w karcie charakterystyki środka dezynfekującego. Pracownicy zapoznani są z treścią kart charakterystyki (załącznik nr 6). Przestrzegany jest czas niezbędny do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
5) Nauczycielom oraz pracownikom mającym kontakt z uczniami zapewniono dostęp do środków ochrony indywidualnej (maseczki ochronne na usta i nos, przyłbice, rękawice jednorazowe, a także fartuchy z długim rękawem, do użycia w razie konieczności np. przeprowadzanie zabiegów higienicznych u dziecka – adekwatnie do aktualnej sytuacji) - (potwierdzenie wydania środków ochrony indywidualnej – załącznik nr 7)
6) W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych znajdują się instrukcje dotyczące mycia rąk, w widocznych miejscach w placówce są umieszczone instrukcje zdejmowania i zakładania rękawiczek, zdejmowania i zakładania maseczki, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji – instrukcje dezynfekcji rąk. Pracowników zapoznano z treścią tych instrukcji oraz szczegółowymi procedurami (potwierdzenie – załącznik nr 8)
7) Uczniowie szkoły korzystają z cateringu. Obiady dwudaniowe spożywają na stołówce w odstępach czasowych i z zachowaniem dystansu( co drugie krzesło wolne). Godz.10.50-11.00- obiad jedzą dzieci z oddziału przedszkolnego, 11.15-11 25 -dzieci z klasy I i III, od 11.30 do 11.45 dzieci starsze. Uczniowie używają jednorazowych sztućców i naczyń. Resztki są pakowane do pojemników i odbierane przez dostawcę, Po każdej grupie stołówka jest dezynfekowana.
8) Środki ochrony osobistej, to jest maski jednorazowego użytku i rękawice ochronne mają być wrzucane do worka umieszczonego w koszu z napisem Odpady skażone- maski, rękawice, które następnie będą wyrzucane do koszy z odpadami mieszanymi.
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u personelu placówki
1) Do pracy mogą przychodzić tylko osoby zdrowe, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.
2) W przypadku wystąpienia niepokojących objawów pracownik nie powinien przychodzić do pracy. Jego obowiązkiem jest pozostanie w domu i skontaktowanie się z lekarzem pierwszego kontaktu. W przypadku podejrzenia zarażenia się koronawirusem należy skontaktować się telefonicznie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Lublinie.
3) Jeżeli wynik testu na koronawirusa będzie pozytywny należy natychmiast poinformować pracodawcę.
4) Pracownicy mają obowiązek poinformowania dyrektora o każdym możliwym kontakcie z osobą zakażoną lub przebywającą na kwarantannie.
5) Konsultacji indywidualnych z uczniami na terenie szkoły nie prowadzą nauczyciele powyżej 60 roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi.
6) W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem należy niezwłocznie odsunąć go od pracy. Pracownik kontaktuje się z lekarzem pierwszego kontaktu. Karetkę pogotowia wzywamy w przypadku wystąpienia duszności.
7) Wyznaczono, przygotowano i wyposażono w środki ochrony i płyn dezynfekujący pomieszczenie, w którym będzie możliwa izolacja osoby w przypadku wystąpienia objawów
chorobowych. Całe pomieszczenie wraz z wyposażeniem (klamki, uchwyty, meble) Izolatki, w której przebywał pracownik będzie gruntownie, zdezynfekowane przez pracownika placówki wyposażonego w odzież ochronną.
8) Należy wstrzymać prowadzenie konsultacji dla uczniów, powiadomić Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Lublinie i stosować się ściśle do wydanych instrukcji i poleceń.
9) Przy wejściu do placówki umieszczono potrzebne numery telefonów, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznej i służb medycznych.
10) W przypadku podejrzenia zakażenia u pracownika, należy sporządzić listę osób przebywających w tym samym czasie, w części lub częściach placówki. Osoby te mają obowiązek stosowania się do wytycznych GIS dostępnych na stronie gov.pl/web/koronawirus oraz gis.gov.pl
11) Zawsze w przypadku wątpliwości należy zwrócić się do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w celu konsultacji lub uzyskania porady.
12) Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach gov.pl/web/korona wirus oraz gis.gov.pl, a także obowiązujących przepisów prawa.
8. Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u ucznia
1) W przypadku wystąpienia niepokojących objawów u ucznia przebywającego w placówce umieszcza się ucznia w izolatce i sprawdza się temperaturę. W izolatce dziecko przebywa pod opieką odpowiednio zabezpieczonego personelu. Placówka niezwłocznie kontaktuje się z rodzicami.
2) Jeżeli występują duszności u ucznia wyzywamy karetkę pogotowia oraz kontaktujemy się z rodzicami.
3) Jeżeli u ucznia wystąpią objawy chorobowe rodzic jest zobowiązany do pilnego kontaktu z lekarzem rodzinnym. W przypadku podejrzenia zarażenia koronawirusem należy skontaktować się telefonicznie z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną w Lublinie
4) Jeżeli wynik testu na koronawirusa ucznia będzie pozytywny rodzic natychmiast musi poinformować dyrektora placówki/opiekuna grupy.
Dyrektor/pracownik placówki kontaktuje się telefonicznie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Lublinie alarmowy i stosuje się ściśle do wydanych instrukcji i poleceń.
5) Izolatkę wyznaczono, przygotowano i wyposażono w środki ochrony i płyn dezynfekujący. Całe pomieszczenie wraz z wyposażeniem (klamki, uchwyty, meble) Izolatki, w której przebywał uczeń będzie gruntownie zdezynfekowane przez pracownika placówki wyposażonego w odpowiednią odzież ochronną.
6) W przypadku podejrzenia zakażenia u ucznia, należy sporządzić i monitorować listę osób przebywających w tym samym czasie, w placówce. Osoby te mają obowiązek stosowania się do wydanych instrukcji i poleceń PSSE.
7) Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach gov.pl/web/koronawirus oraz gis.gov.pl, a także obowiązujących przepisów prawa
Załącznik nr 1 Oświadczenie o stanie zdrowia dziecka
Załącznik nr 2 Oświadczenie rodziców o zapoznaniu się i przestrzeganiu zapisów Szczegółowych procedur dotycząca działań profilaktycznych minimalizujących ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-Cov-2 wywołującego chorobę COVID-19 a w szczególności punktem 4 procedury.
Załącznik nr 3 Zgoda rodzica na pomiar temperatury ciała.
Załącznik nr 4 Rejestr wejść Załącznik nr 5 Rejestr dezynfekcji
Załącznik nr 6 Oświadczenie pracownika o zapoznaniu się z kartą charakterystyki Załącznik nr 7 Potwierdzenie odbioru środków ochrony indywidualnej
Załącznik nr 8 Oświadczenie pracownika o zapoznaniu się ze szczegółowymi procedurami dotyczącymi działań profilaktycznych minimalizujących ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-Cov-2 wywołującego chorobę COVID-19 oraz instrukcjami