NOTATKA NA TEMAT REALIZACJI PROJEKTU EDUKACYJNEGO W SZKOLE PODSTAWOWEJ W SKRZYNICACH.
Od 1 września 2007 r. do 31 marca 2008 r. Szkoła Podstawowa w Skrzynicach uczestniczyła w realizacji projektu edukacyjnego „Przyspieszenie edukacyjne w szkole wiejskiej”, do którego przystąpiło 120 szkół z województwa lubelskiego. Nadrzędnym celem projektu było wdrożenie działań nastawionych na wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów mieszkających na wsi i rozwijanie ich aspiracji edukacyjnych. W ramach projektu szkoła zrealizowała następujące zadania:
- Warsztaty psychologiczne miały na celu wzmocnienie poczucia własnej wartości u uczniów oraz pogłębienie motywacji do nauki. Uczestniczyli w nich wszyscy uczniowie szkoły.
- Warsztaty artystyczne z Joszkiem Brodą. W tym spotkaniu uczestniczyli uczniowie, nauczyciele i mieszkańcy wsi, wzbogacając swoja wiedzę na temat ludowych zwyczajów i instrumentów muzycznych.
- Warsztaty teatralne, warsztaty malarskie, spotkania z komputerem-były propozycją zajęć pozalekcyjnych skierowanych do wszystkich chętnych uczniów. Uczestnicy rozwijali swoje talenty, zainteresowania artystyczne i zdobywali umiejętności posługiwania się nowoczesnymi technikami informacyjnymi. Zajęcia odbyły się w I semestrze roku szkolnego i ich organizacja umożliwiała skorzystanie z tych form wszystkim uczniom klas I-VI.
- Skarby na Bursztynowym Szlaku –to cykl przedsięwzięć, który pozwolił uczniom, nauczycielom i rodzicom odkryć piękno i bogactwo Małej Ojczyzny. Pobudzenie zainteresowania młodego pokolenia historią i dorobkiem rodzimej miejscowości przyniosło następujące efekty:
- utrwalenie piękna okolicznej przyrody w albumie fotograficznym pt. ”Krzczonowski Park Krajobrazowy w naszym obiektywie”
- przygotowanie prezentacji multimedialnej” Skarby Bursztynowego Szlaku” ukazującej walory i osobliwości Skrzynic
- archiwizację zasobów dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego najbliższej okolicy –portfolio ”Skarby Skrzynic”
- otwarcie wystawy „Cudze chwalicie, swego nie znacie…”prezentującej „skarby” odkryte i opisane przez uczniów otwarcie wystawy ,,Bo to co nas zachwyca.."
- wykonanie mapy „Skarby Bursztynowego Szlaku” zawierającej lokalizację najcenniejszych „skarbów” zebranych przez uczniów szkoły
- wydanie przewodnika pt. „Uroki Lubelszczyzny. Okolice Skrzynic” promującego zasoby dziedzictwa kulturowego Małej Ojczyzny” 22 grudnia 2007r odbyło się uroczyste podsumowanie „Bursztynowej Szkoły” i uczniowie zaangażowani w poznawanie i odkrywanie uroków Małej Ojczyzny otrzymali nagrody książkowe.
- Centrum Informacji i Wiedzy przechowuje zarchiwizowane „skarby”, gromadzi materiały dotyczące historii Skrzynic w celu dostarczenia informacji turystom zwiedzającym miejscowość.
- Jasełka-przybliżyły uczniom i mieszkańcom okolicznych wsi lokalną tradycję bożonarodzeniową i jej znaczenie w życiu współczesnego człowieka. Uczniowie wystawili historię narodzenia Jezusa w kościele parafialnym w Czerniejowie.
- Jednodniowe wycieczki turystyczno-krajoznawcze :
- Rezerwat leśny w Chmielu- październik 2007r.
- Lublin-październik 2007r.
- Zwierzyniec- październik 2007r.
- Pszczela Wola, Bęczyn, Wojciechów- październik 2007r.
Warszawa- marzec 2008r.
Wędrówki po regionie rozbudziły u uczniów zainteresowanie Lubelszczyzną, jej historią i walorami przyrodniczymi oraz wzmocniły motywację do poznawania dziedzictwa kulturowego Małej Ojczyzny. Swoje przeżycia i wrażenia przedstawili w formie artystycznych prac literackich i plastycznych na temat „Bo to, co nas zachwyca…” Twórcy oryginalnych prac otrzymali nagrody książkowe. Przystąpienie szkoły do Projektu zaowocowało nawiązaniem współpracy ze Szkołą Podstawową w Tuszowie. Spotkanie integracyjne- andrzejki- odbyło się 24listopada 2007r.Uczniowie wystawili widowisko folklorystyczne pt. „Andrzeju, Andrzeju, panien dobrodzieju…” będące efektem warsztatów teatralnych. Kolejne spotkanie uczniów i nauczycieli- zabawa choinkowa- miało miejsce w lutym w Tuszowie. Dzieci wzbogaciły swoja wiedzę o tradycji lokalnej i polskiej, dokładniej poznały rodowód znanych zwyczajów związanych z andrzejkami i katarzynkami.
Ze środków projektu został zakupiony sprzęt nagłaśniający, aparat cyfrowy, ksiązki metodyczne dla nauczycieli, literatura dotycząca Lubelszczyzny oraz materiały biurowe przeznaczone do realizacji działań. Pomoce urozmaiciły pracę z uczniami i proces dydaktyczny. Informacje dotyczące programu ”Przyspieszenie edukacyjne w Szkole Podstawowej w Skrzynicach” oraz funkcjonowania szkoły w okresie jego realizacji są systematycznie zamieszczane na szkolnej stronie www